Gramatyka czy słownictwo? Czego uczyć się najpierw?

Nauka języka to dość skomplikowany proces, zwłaszcza gdy zaczynamy od zupełnych podstaw. Zanim uda nam się swobodnie komunikować w danym języku musimy pokonać długą drogę – m.in. opanować przynajmniej podstawowe zasady gramatyki, posiadać odpowiedni zasób słownictwa oraz zwrotów. Chodzi głównie o rozwijanie tzw. kompetencji językowej. Jest to nic innego jak umiejętność świadomego i poprawnego posługiwania się danym językiem w różnych sytuacjach. Gramatyka i słownictwo są ze sobą ściśle powiązane. Znajomość teorii na nic nam się nie przyda, jeśli nie znamy choćby podstawowego słownictwa. Z drugiej jednak strony poprawne posługiwanie językiem wymaga od nas znajomości chociażby podstawowych zasad gramatycznych.

Gramatyka czy słownictwo? Czego uczyć się najpierw?

Słownictwo to nie tylko słowa. Pod tym pojęciem kryją się również utarte zwroty, idiomy, kolokacje.

Trudno jednoznacznie stwierdzić ile słów jest w języku angielskim – czy w jakimkolwiek innym. Zgodnie z informacją podaną na stronie oxforddictionaries.com  istnieje przynajmniej ćwierć miliona różnych angielskich słów, nie uwzględniając m.in. odmiany tych słów, wyrazów z języka technicznego czy regionalnego. W samym tylko miesiącu sierpniu 2015 do zasobów słownika internetowego OxfordDictionaries.com dodano ponad 80 000 słów, które być może są nie aż tak powszechne ale mogą być uważane za element nowoczesnego języka angielskiego. W marcu 2016 w słowniku Oxford English Dictionary dodatkowo pojawiło się ponad 500 nowych słów i zwrotów. Czy jako uczący się tego języka możemy znać i swobodnie używać wszystkich tych słów? Z pewnością byłoby to nie lada osiągnięcie. Jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że czasem nawet native speaker mógłby mieć problem ze zrozumieniem jakiegoś słowa lub z jego poprawnym jego zastosowaniem. Uznaje się, że przeciętny anglojęzyczny mówca „zna” ok 15 000 – 20 000 słów. Jednak zaledwie 10% z nich używa w normalnej rozmowie.

I tak oto powstała jedna z głównych zasad Globish. Zasada ta ogranicza ilość słów i zwrotów do określonej liczby. Według niej aby swobodnie porozumiewać się wystarczy nam znajomość oraz umiejętność zastosowania 1500 podstawowych angielskich słów.
Jest wiele metod nauki i utrwalania słownictwa. Wypisywanie słówek ze słownika czy tworzenie listy słówek, może i jest dobrą metodą na ich zapamiętanie. Aby jednak one nam się utrwaliły niezbędne jest ich używanie. W innym wypadku, poznane wyrazy lub zwroty szybciutko wylecą nam z głowy.

Czy są jakieś, ciekawsze sposoby, dzięki którym nauka będzie nie tylko skuteczna ale i przyjemna? O tym już wkrótce!

Separator image Posted in Nauka.